באנר-אתר 

אגרת לחבר - תאגיד ייעודי

חבר/ה הר"ש יקר/ה ,
       
רפואת השיניים והעוסקים בה עוברים בעת האחרונה תקופה קשה.   הכללת רפואת השיניים במסגרת סל הבריאות שבחוק ביטוח בריאות ממלכתי רק החמירה את המצב, שהיה קשה בלאו הכי.

 

רופאי שיניים שכירים בתאגידי השיניים של קופות החולים נאלצים, מדי פעם בפעם, לנהל מאבקים מקצועיים על שכרם ועל תנאי עבודתם.  אנו זוכרים היטב , מלפני שנים אחדות, את השביתות ואת דבר סגירת מרפאות תאגיד השיניים של קופ"ח מכבי, וכיום – של קופ"ח מאוחדת .

 

מבחינה משפטית, טכנית הר"ש איננה מוגדרת כ"ארגון עובדים יציג" ביחסי עבודה קיבוציים, מאחר שחברי הר"ש רובם עצמאיים וחלקם גם שכירים .

 

יחד עם זאת, הר"ש יכולה להושיט סיוע רב בעניינים אלה, גם אם פורמלית אינה "ארגון עובדים יציג". 
לרופאי השיניים השכירים זכות להתאגד ולבחור לעצמם ועד שיש ביכולתו לנהל מאבקים מקצועיים .
הר"ש מוכנה ויכולה להגיש סיוע הנדרש להצלחת המאבקים הללו ואכן, כך עשתה הר"ש בעבר במקרה של מכבי,  ואולם הועד של רופאי השיניים השכירים של מכבי הלך בדרכו הוא, קיבל החלטות משל עצמו , והתוצאה ידועה .

 

במקרה של רופאי שיניים של קופ"ח מאוחדת העדיפו ללכת להסתדרות הכללית, וגם שם (למרות שהר"ש הציעה להם את כל הסיוע הנדרש) התוצאות לא היו מוצלחות. כאשר נזכרו לפנות להר"ש וקיבלו כל הסיוע הנדרש, זה היה בשלב מאוחר מדי.
אנו פונים שוב לוועדי רופאי השיניים השכירים בקופות החולים ומציעים להם את כל העזרה והסיוע שיידרשו להם לצורך מאבקם המקצועי.
להר"ש קיים רק אינטרס אחד והוא לסייע לרופאי השיניים שהינם חבריה .

פתרון חשוב נוסף להתמודדות עם כוחן העולה של קופה"ח בתחום רפואת השיניים הינו קידום הקמתו של תאגיד השיניים הייעודי.
כידוע , נכון להיום זכאים לקבל טיפולי שיניים מקופה"ח השונות במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי ילדים עד גיל 14 , אך מתוכנן שבשנה הבאה הגיל יעלה ל- 16 , ושנה לאחר מכן – ל- 18 . כמו כן , קיים תכנון לפיו גם מבוגרים מגיל 65 ומעלה ייכללו בעתיד הקרוב במסגרת קבלת טיפולי שיניים ע"פ החוק .

 

הר"ש הצליחה לגרום לשינוי בחוק ביטוח בריאות ממלכתי , ע"י כך שהחוק עיגן בתוכו לראשונה את האפשרות של הקמת תאגיד ייעודי לרפואת שיניים , בנוסף ולצידן של קופה"ח הקיימות, שבמסגרתו יוכלו גם רופאי שיניים עצמאיים לתת שירותי שיניים לכל אלה הזכאים לקבלם ע"פ הוראות החוק . ע"י כך , ניתן לעצור את תופעת זליגת המטופלים הרבים ממרפאות השיניים הפרטיות  לאלו של קופות החולים .

בעקבות ניהול מאבק עיקש וממושך , הר"ש הצליחה לקבל היתר מהממונה להגבלים עסקיים להקמת תאגיד ייעודי לרפואת שיניים , ובמקביל , להדוף את התביעה שהוגשה ע"י קופת החולים כללית בנושא זה.
ואולם בכך לא היה די. הדרג המקצועי של משרד הבריאות הציב  תנאים קשים בפני הר"ש בדרך להקמתו של התאגיד הייעודי , בכך שדרש מהר"ש העמדת ערבויות והון עצמי בסך 25 מיליון ₪ , דבר , שמטבע הדברים , הר"ש לא יכלה לעמוד בו.

 

לשמחתנו , לאחר ניהול מאבקים קשים , הר"ש הצליחה להפחית בצורה משמעותית ביותר את התנאים הנ"ל שהוצבו ע"י משרד הבריאות , כך שנפתחה כיום להר"ש הדרך להתחיל ולהקים את התאגיד הייעודי לרפואת שיניים .
התאגיד הייעודי עשוי להיות ברכה לכולנו . הוא יאפשר למרפאות הוותיקות של רופאי השיניים העצמאיים להרחיב את מרפאותיהם ולהעסיק או לשתף בהן רופאים נוספים על מנת לא לאבד את אוכלוסיית המטופלים הזכאים לסל בריאות ע"פ החוק . במקביל , חלק מרופאי השיניים השכירים יוכל לשקול כדאיות של מתן טיפולי שיניים מתוך מרפאותיהם הפרטיות כרופאים עצמאיים .

 

הדבר טומן בחובו גם פוטנציאל ניכר גם בעבור רופאי שיניים צעירים , אשר מצבם יוקל במידה ניכרת .
הגוף היחיד שמסוגל לעשות לפעול בצורה מאורגנת לטובת רופאי השיניים ולסייע להם  במאבקם המקצועי הוא הר"ש בלבד אשר להבדיל מגופים אחרים, דואגת לאינטרסים המקצועיים של חבריה.

 

על כולנו להתאחד סביב מוסדותיה של הר"ש ולחזקה, כדי שנוכל ביחד לפתוח עידן חדש ולהסיר רבות מהסכנות האורבות למקצוע רפואת השיניים .

 

להורדת טופס ההסכמה - לחץ כאן
 

 שאלות / הערות / הארות בנושא תאגיד ייעודי ניתן להעלות כאן

 

את הטופס המלא יש להעביר במייל: TALIA@IDA.ORG.IL או בפקס מס: 03-5283214

 

מילוי טופס זה מהווה הסכמה עקרונית בלבד להיכלל במאגר רופ"ש עצמאיים אשר מעוניינים לתת שרותי רפו"ש במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

הצטרפות להר"ש
חיפוש באתר
לוח אירועים
אוקטובר 2022
א ב ג ד ה ו ש
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
חיפוש רופאים

חיפוש רופא לפי תחום

רופא שיניים כללי
אורתודונטיה - יישור שיניים
כירורגיה פה ולסת
פדודונטיה - רפואת שיניים לילדים
אנדודונטיה - טיפול שורש
רפואת הפה
שיקום הפה
פריודונטיה - מחלות חניכיים
שיקום הפה ושיקום פנים ולסתות
רפואת שיניים ציבורית
פתולוגיה אוראלית

אזור בארץ

rights


חוברת-ההטבות-הדיגיטלית

formsDownload

archive

עיתון רפואת הפה והשיניים-מהדורת אוקטובר 2019
הורדה

dental


NEKUDAT_2018_NEW-1


libra